напред назад Обратно към: [Езикова култура, БНР, 2002 г.][Борислав Георгиев][СЛОВОТО]



За новите съчетания на прилагателното "фалшив"


БНР, Програма "Хоризонт", 7 януари 2002 г.

 

ВОДЕЩ: В "12 плюс 3" – минутите с нашия редовен консултант по въпросите на българския език доц. д-р Борислав Георгиев. Добър ден, доц. Георгиев.

Б.Г.: На Ивановден добър ден, уважаеми госпожи, госпожици и господа и честита 2002-та година. Дано тя ни донесе повече радост, късмет и истински неща в личния и обществения живот, защото и нашата реч посочва, че ние се чувстваме потопени в някаква тотална фалшивост. За последните десет години са регистрирани над 40 нови съчетания, в които присъства прилагателното "фалшив" и това несъмнено значи нещо.

ВОДЕЩ: Бихте ли изброили някои от най-новите?

Б.Г.: Подредени по азбучен ред, ето някои от най-типичните: фалшив червен пипер, фалшива валута, фалшива виза, фалшива водка, фалшива информация, фалшива фактура, фалшиви бандероли, фалшиви банкноти, фалшиви германски марки, фалшиви дойче марки, фалшиви долари, фалшиви екстрасенси, фалшиви етикети, фалшиви лекарства, фалшиви пари, фалшиви паспорти, фалшиви пендари, фалшиви стоки, фалшиви тескерета, фалшиви ченгета, фалшиви шофьорски книжки. Както виждате кръга на това, което може да го срещнем във фалшив вид в нашето всекидневие, е безкрайно голям: като започнем от фалшивия червен пипер, и стигнем до фалшивите ченгета и екстрасенси. Забележително е обаче, че пресата (откъдето са вадени цитираните примери), не е сметнала за нужно да сътвори съчетанието "фалшив политик". От това явление според мене произтичат всички останали фалшивости.

ВОДЕЩ: А имате ли подобни данни за честотата, с която се употребява думата "менте"?

Б.Г.: С думата "менте" положението е малко по-особено. Можем да я срещнем било като "пия си ментето", например Пред тези, които прегръщат бутилката в студените вечери, има две възможности - само да ослепеят, ако си пият ментето на малки дози или да предадат Богу дух, ако му видят дъното за един сеанс. Можем да я срещнем и като приложение след друго съществително, например телефони ментета. Думата "менте" няма толкова разнообразна употреба, защото в зависимост от контекста тя може да означава всяко едно от съчетанията, съдържащо в себе си прилагателното "фалшив". Така например въпроса "Това менте ли е?" в зависимост от контекста, в който е създаден, може да означава "Това шофьорска книжка менте ли е", "Това ракия менте ли е?" и т.н.

ВОДЕЩ: Нека се върнем към съчетанията с прилагателното "фалшив". Казахте, че сте регистрирали над 40 нови устойчиви съчетания с това прилагателно и че това е явно някаква аномалия.

Б.Г.: Така е. Винаги това, което е горещ проблем, в езика се отличава със засилена склонност да поражда множество устойчиви съчетания. Типичен е случаят с прилагателното "ядрен", с което са породени над 60 устойчиви съчетания, при това не само в български.

ВОДЕЩ: А колко е нормалният брой устойчиви съчетания, които една дума от активния речник може да породи?

Б.Г.: 10-15 устойчиви съчетания са нормалният брой за българския език. Това поне сочат нашите изследвания.

ВОДЕЩ: Да се върнем към днешния светъл християнски празник, който определено не е фалшив. Бихте ли припомнили на нашите слушатели произхода и значението на името "Иван"?

Б.Г.: С удоволствие. Формата, в която ние използваме името, е гръцка по произход. Самата гръцка форма "Йоанис" е гръцка транскрипция на еврейския израз "йохоханан" или йоханан", който означава "Йехова (т.е. Бог) е милостив". Така че, погледнато етимологично, името "Иван" е еврейско по произход, независимо от това, че ние го използваме в неговата елинизирана форма.

ВОДЕЩ: И в заключение?

Б.Г.: В заключение – честит имен ден на всички, коит носят имената Иван, Иванка, Ваня.

ВОДЕЩ: Благодаря ви, доцент Георгиев.

 


напред горе назад Обратно към: [Езикова култура, БНР, 2002 г.][Борислав Георгиев][СЛОВОТО]

 

© Борислав Георгиев. Всички права запазени!


© 1999-2023, Словото. WEB програмиране - © Пламен Барух